Wyszukaj w serwisie
Regionalne Centrum Obsługi Inwestora

 

Fundusz Górnośląski SA

Al. Roździenskiego 188

40-203 Katowice

 

telefon:

+48 32 728 56 00, wew. 203, 128

 

e-mail:

 

www.rcoi.pl

www.fgsa.pl


Facebook:

Fundusz Górnośląski SA

Enterprise Europe Network

 


       
08 Sierpień 2023
Sateliot ogłasza pierwsze połączenie roamingowe 5G IoT w kosmosie

Test został przeprowadzony we współpracy z hiszpańską firmą MNO Telefónica.

Sateliot z siedzibą w Barcelonie obsługuje konstelację satelitów 5G IoT na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Firma twierdzi,  że z powodzeniem przetestowała pozanaziemne 5G, aby rozszerzyć zasięg sieci Telefóniki. W teście Sateliot zapewnił rozszerzenie zasięgu satelitarnego sieci komórkowej Telefóniki poprzez standardowy roaming GSMA. Mówi się, że proces był obserwowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).


Zwykła karta SIM była używana w urządzeniu komórkowym IoT, które płynnie przełączało się z sieci komórkowej Telefóniki do sieci Sateliot. W teście wykorzystano również technologię „Store and Forward” firmy Sateliot, która przechowuje dane, jeśli satelity firmy znajdują się poza zasięgiem jakichkolwiek stacji naziemnych. Dane są następnie przekazywane po przywróceniu zasięgu.


Firma twierdzi, że będzie to ważne dla jej konstelacji na wczesnym etapie, w których liczba satelitów jest wciąż ograniczona. „To znaczące osiągnięcie”, mówi Antonio Franchi, szef programu kosmicznego ESA ds. programu strategicznego 5G i 6G, „Sateliot osiągnął ważny kamień milowy, pomyślnie demonstrując integrację niskiej orbity okołoziemskiej i NTN (sieć pozaziemska) z możliwościami roamingu w Store&Forward tryb wraz z dwuetapowym uwierzytelnianiem w sieci komórkowej 5G”.


Źródło: https://5gobservatory.eu/sateliot-claims-first-5g-iot-roaming-connection-in-space/


 
 
realizacja: ideo
wstecz | do góry