Wyszukaj w serwisie
Regionalne Centrum Obsługi Inwestora

 

Fundusz Górnośląski SA

Al. Roździenskiego 188

40-203 Katowice

 

telefon:

+48 32 728 56 00, wew. 203, 128

 

e-mail:

 

www.rcoi.pl

www.fgsa.pl


Facebook:

Fundusz Górnośląski SA

Enterprise Europe Network

 


       
22 Listopad 2011
Wsparcie MŚP w zamówieniach publicznych - informacja dla jednostek publicznych

Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. realizuje w ramach programu INTERREG IVC projekt EuroProc, poświęcony ułatwianiu dostępu MŚP do rynku zamówień publicznych. Projekt realizowany jest we współpracy z partnerami z 9 krajów Unii Europejskiej, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami w dziedzinie zamówień publicznych, pozwalającymi wypracować własne metody wspierania przedsiębiorców.

 

Rynek zamówień publicznych stanowi ponad 16% PKB Unii Europejskiej i dzięki temu może oddziaływać w znacznym stopniu na gospodarkę unijną. Nowoczesne państwa dokonują zakupów towarów i usług na wielką skalę, stosując efektywne systemy zamówień publicznych pozwalające na optymalne i transparentne wydatkowanie środków publicznych. Nowoczesny system zamówień publicznych może być wykorzystany do zwiększenia popytu na rozwiązania innowacyjne i ekologiczne, jak również do wspierania udziału małych i średnich firm w zamówieniach publicznych.

 

Mając na uwadze obowiązujące nas dyrektywy unijne, oraz wynikające z nich zasady konkurencyjności, niedyskryminacji podmiotów, przejrzystości procedur i kryteriów oraz proporcjonalności nakładów do efektów, można poprzez odpowiednie podejście wykorzystać zawarte w naszym prawodawstwie regulacje dla ułatwienia MŚP dostępu do zamówień publicznych. Kluczowe wydaje się budzenie świadomości na temat obowiązującego prawa zamówień publicznych i wynikających z niego możliwości działania przez wszystkich uczestników właściwych procedur. Działania o charakterze szkoleniowo-edukacyjnym, kierowane zarówno do zamawiających, jak i wykonawców, w znacznym stopniu mogą pomóc w zwiększeniu liczby wykonawców z sektora MŚP biorących udział w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych, jak i realizujących zawarte w ich wyniku umowy.

Podobny wpływ na rozwój rynku zamówień ma podnoszenie świadomości zamawiających i wykonawców w zakresie innowacyjności przedmiotu zamówienia. Administracja publiczna, jako inteligentny klient, może odgrywać znaczącą rolę w promowaniu  nowoczesnych innowacyjnych rozwiązań, które nie zawsze będą  najtańsze w momencie dokonywania zakupu. Większą uwagę sektor publiczny powinien zwrócić na zasadę „Best value for money”, dzięki której można zrealizować najbardziej efektywne projekty.

 

Poniżej pozwalamy sobie zaprezentować i przypomnieć dostępne obecnie instrumenty prawne, dzięki którym mogą Państwo zostać uznani za Zamawiającego Przyjaznego MŚP i innowacyjności.

 

Zamówienia publiczne przyjazne MŚP:

1. Możliwość dzielenia zamówień na części,

2. Możliwość zawarcia umowy ramowej,

3. Możliwość opisu technicznych aspektów przedmiotu zamówienia za pomocą wymagań funkcjonalnych,

4. Możliwośc tworzenia konsorcjów przez przedsiębiorców,

5. Zakaz dyskryminacji z powodu predyspozycji i kwalifikacji,

6. Różne formy wnoszenia wadium oraz zabezpieczenia wykonania umowy.

 

Zamówienia publiczne przyjazne innowacjom:

1. Redukcja kosztów eksploatacji w dłuższej perspektywie,

2. Intensyfikacja współpracy gospodarki z nauką,

3.Stosowanie tzw. przedkomercyjnych zamówień publicznych (pre-commercial procurement) przez zamawiających z sektora publicznego i kreowanie rynków na nowe produkty,

4.Wzrostjakości proponowanych dostaw, usług i robót,

5. Promocja „inteligentnych” zakupów przez sektor publiczny,

6. Wykorzystywanie istniejących instrumentów prawnych: procedur dialogu konkurencyjnego i dialogu technicznego, możliwości składania ofert wariantowych, stosowania wyłączenia ze stosowania procedur ZP przy zamawianiu usług B+R.

 

Projekty ramach Programu INTERREG IVC realizowane przez instytucje regionalne, mają na celu wymianę doświadczeń i dobrych praktyk oraz stworzenie możliwości wykorzystania efektów projektów w w poszczególnych regionach. W projekcie EuroProc (www.europroc.eu) jednym z celów jest zachęcenie głównych aktorów publicznych do skorzystania z dobrych doświadczeń wspierania sektora MŚP w lepszym dostępie do rynku zamówień publicznych.

 

Wyrażenie przez Państwa intencji bardziej przyjaznego podejścia do sektora MŚP w obszarze zamówień publicznych oraz większego zainteresowania promowaniem innowacyjnych rozwiązań poprzez zamówienia publiczne, mogłoby stać się pierwszym krokiem na drodze do unowocześniania systemu zakupów i ukierunkowywania go na zrównoważony rozwój.

 

 
 
realizacja: ideo
wstecz | do góry