Wyszukaj w serwisie
Regionalne Centrum Obsługi Inwestora

 

Fundusz Górnośląski SA

Al. Roździenskiego 188

40-203 Katowice

 

telefon:

+48 32 728 56 00, wew. 203, 128

 

e-mail:

 

www.rcoi.pl

www.fgsa.pl


Facebook:

Fundusz Górnośląski SA

Enterprise Europe Network

 


       
23 Czerwiec 2023
Ukraińskie firmy w Polsce po wybuchu wojny w 2022 roku [raport]

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) opublikował raport „Ukraińskie firmy w Polsce po wybuchu wojny w 2022 r.”, w którym zawarto dane o aktywności gospodarczej obywateli Ukrainy w Polsce od marca do września 2022 roku. W powstanie raportu byli zaangażowani m.in. eksperci z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Departament Wsparcia Przedsiębiorczości), którzy uczestniczyli w serii badań jakościowych.


Poniżej prezentujemy kluczowe dane z raportu PIE.


W ciągu pierwszego półrocza trwania wojny obywatele Ukrainy przebywający w Polsce założyli w sumie kilkanaście tysięcy firm – 3,6 tysiąca spółek oraz ponad 10 tysięcy jednoosobowych działalności gospodarczych. 41 procent wszystkich spółek z kapitałem zagranicznym zarejestrowanych w tym czasie w naszym kraju to spółki z kapitałem ukraińskim.


Czy to dużo? Biorąc pod uwagę, że w sumie w Polsce pod koniec września 2022 roku działało 24 tysiące spółek z ukraińskim kapitałem, stanowi to kilkunastoprocentowy wzrost, a pod względem liczby stanowią one największą grupę spółek z kapitałem zagranicznym w Polsce, zostawiając za plecami m.in. spółki niemieckie (10 procent ogółem).


Ponad 1/3 wszystkich zarejestrowanych spółek przypada na dwie branże – budowlaną oraz szeroko rozumianą logistykę i magazynowanie. Ukraińskie firmy najchętniej otwierane są na Mazowszu, gdzie 1/4 z nich ma swoją siedzibę. Warto również zauważyć, że 13 procent podmiotów z Ukrainy działa w branży IT.


O ile w pierwszych miesiącach wojny liczba zakładanych przez Ukraińców firm była niższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, o tyle w połowie roku przybrała znacząco na dynamice.


Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie i czy po zakończeniu wojny firmy z kapitałem ukraińskim pozostaną w Polsce, czy raczej przeniosą się do ojczyzny – więcej na ten temat w raporcie.


Pliki do pobrania: Raport "Ukraińskie firmy w Polsce po wybuchu wojny w 2022 r."

 

Źródło:

  • Raport "Ukraińskie firmy w Polsce po wybuchu wojny w 2022 r." - Polski Instytut Ekonomiczny


 
 
realizacja: ideo
wstecz | do góry