Wyszukaj w serwisie
Regionalne Centrum Obsługi Inwestora

 

Fundusz Górnośląski SA

Al. Roździenskiego 188

40-203 Katowice

 

telefon:

+48 32 728 56 00, wew. 203, 128

 

e-mail:

 

www.rcoi.pl

www.fgsa.pl


Facebook:

Fundusz Górnośląski SA

Enterprise Europe Network

 


       
20 Grudzień 2016
Plan Inwestycyjny dla Europy – szansa dla przedsiębiorców
Ponieważ pomysłodawcą planu jest przewodniczący KE Jean-Claude Juncker, plan nazywany jest także "Planem Junckera".

Celem Planu inwestycyjnego dla Europy jest wzrost inwestycji europejskich w sektorze badań i rozwoju, infrastruktury, wzrost konkurencyjności, zwiększenie miejsc pracy oraz ożywienie gospodarcze w sektorze Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP).
jednym z elementów jest spadek poziomu inwestycji w Europie o ok. 15 % w porównaniu do roku 2007 (ostatniego roku przed kryzysem). Owe 15 % przekłada się na blisko 300 mld euro.

Inicjatywa nawiązuje do dziesięciu priorytetów Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Jean-Claude Junckera. Jednym z nich są "Miejsca pracy, wzrost gospodarczy i inwestycje". Pozostałe dotyczą m. in. unii energetycznej, unii gospodarczej i walutowej, umowy UE z USA czy migracji.

Plan Inwestycyjny składa się z trzech filarów. Pierwszym i najważniejszym jest Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) powstały w 2015 roku w wyniku strategicznego partnerstwa Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Początkowy budżet EFIS wynosi 21 mld euro, z czego 16 mld zostało zaangażowane z budżetu UE, a 5 mld przekazał EBI. Dzięki Funduszowi do końca 2017 roku mają zostać uruchomione inwestycje warte 315 mld euro. Duże powodzenie planu inwestycyjnego prowadzi do rozmów na temat jego przedłużenia o kolejne lata, co ma wygenerować kolejne miliardy euro.

Więcej o planie TUTAJ


 
 
 
realizacja: ideo
wstecz | do góry